Muzeum Jakuba Hrona

V roce 2007 byly v metánovské škole otevřeny Kabinet Jakuba Hrona a galerie akademického malíře Františka Severy. Jakub Hron toužil po vědění, ale s poznáním se nesmířil a přizpůsoboval si vše k obrazu svému. Pokoušel se upravit český jazyk a vymýšlel si novotvary. Při prohlídce muzea se můžete posadit do seslíků, které sám navrhl. Při své školní praxi běžně využíval buňát nekotitelný, z něhož se nikdy neměl vylít inkoust……

Do muzea mohou návštěvníci zavítat denně od 11.00 – 16.00, vždy však po předešlé telefonické domluvě. Vstupné je dobrovolné.  Kontakt na průvodce: 608 258 425 nebo 608 400 285.

Buňát

Vraťme se teď na chvíli do historie. První lepenkový model buňátu sestavil profesor Hron v roce 1891. O rok později pak podal Hron na vídeňský Úřad privilegií žádost o patent nově sestavovaného kalamáře. Žádosti bylo kladně vyhověno a v Harachovských sklárnách mohlo začít jeho odlívání….

Zdroj fotografii: Západočeské muzeum v Plzni

Otevření muzea

Psal se 19. květen 2007 a konalo se V. setkání metánovských rodáků, rodinných příslušníků, chalupářů a spoluobčanů.  Den jako každý jiný, avšak pro malou vesničku velice významný. V dopoledních hodinách před metánovskou školou proběhlo slavnostní otevření pamětních místností našim rodákům profesoru Jakubu Hronovi a akademickému malíři Františku Severovi.

Návštěvy muzea

Poslední dubnový pátek zavítala do metánovského muzea vzácná návštěva. Trojice studentů pařížské Sorbonny tu natáčela dokument o nejslavnějším vynálezu Jakuba Hrona, totiž kalamáři buňátu nejlepšinatém. Studenti přijeli v doprovodu Filomeny Borecké, dcery profesora Vladimíra Boreckého, který o metánovském vynálezci napsal několik publikací.

Metánovské muzeum nenavštěvují jen jednotlivci, ale i větší skupiny ať už školní, cyklistické, turistické či seniorské.