Obec Častrov - oficiální web obce

Menu
úvodní strana

Obec Častrov
oficiální web obce


  • banner záhlaví
  • banner záhlaví
  • banner záhlaví
  • banner záhlaví

Přístupnost
Změnit kontrast
Zvětšit Font
Zmenšit Font

Duben 2023
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30


Sledujte nás na FaceBooku


Spolek divadelních ochotníků Vrchlický

Zeus zařehtal kouzelnou řehtačkou
02.05.2016
obrázek k článku: Zeus zařehtal kouzelnou řehtačkou

Zeus zařehtal svou kouzelnou řehtačkou a tím ukončil naši letošní divadelní sezónu.

Děj hry, kterou jste mohli shlédnout, byl zasazen do netradičního prostředí, a to na samý božský Olymp.

Herci se s touto výzvou poprali vskutku bravurně. Každý si svou roli vyhrál a užil.

Věříme, že jako celek jsme dosáhli toho, že byl divák spokojen, a že se pobavil.

Děkujeme všem, kteří si nenechali toto vystoupení ujít. Zachovejte nám svou přízeň i nadále.

V příští divadelní sezóně se budeme na Vás opět těšit.

                                                                             Ivona Jirsová alias Héra

                                                                             Spolek divadelních ochotníků Vrchlický Častrov

OPONA SE ZATÁHLA
09.05.2015
obrázek k článku: OPONA SE ZATÁHLA

Divadelní sezóna byla zakončena představením, které bylo odehráno 8. května 2015 ku příležitosti šestého setkání rodáků v Častrově.
Přestože jsme letos odehráli pouze tři představení (divadlo pro rodáky do tohoto výčtu nebudu zahrnovat), musím konstatovat, že návštěvnost byla hojná. Pro zajímavost: na prvním divadle bylo 140 diváků, na druhém 146 a v neděli o Velikonocích jich přišlo 247. Na toto představení se pro velký zájem diváků musely přidávat ještě dvě další řady židlí.
Letos nás divadelníky provázela velká nemocnost, ale poprali jsme se s ní. I přes vysoké horečky, záněty hlasivek, zápal plic a různá nachlazení jsme se divadla zhostili na veliký potlesk.
Celkově se divadlo líbilo. Dokonce se našli i diváci, kteří si nenechali ujít ani jedno představení. Zazněla ale i drobná kritická slova. Důležité však je, aby byl divák spokojen a po zhlédnutí představení měl pocit hezkého prožitku a příjemně stráveného času.
Děkujeme Vám všem za přízeň, kterou nám zachováváte. Velmi si toho vážíme. Těšíme se na Vás v další divadelní sezóně.

Jirsová Ivona
Z divadelních prken, co znamenají svět……………
02.04.2015
obrázek k článku: Z divadelních prken, co znamenají svět……………

Rok 2014 nebyl pro divadelní spolek Vrchlický v Častrově příliš šťastným rokem. Připravovala se hra PAROHATÉ POVĚSTI ANEB LIBUŠIN SOUD. Bohužel nás 22. února opustil pan Ing. Jan Fuxa z čp. 137, který se narodil 23. června 1960 a divadelním ochotníkem byl od roku 1999. Byl to tahoun tohoto spolku, který se obětavě a s láskou této činnosti věnoval. Vzhledem k této události se divadlo nehrálo. Bohužel došlo k další velmi smutné události, kdy nás 17. července opustil dlouholetý osvětlovač pan Jan Fuxa z čp. 12, který se narodil 27. ledna 1946. U divadla se pohyboval už od roku 1975. Oba tito muži byli nedílnou součástí kolektivu a my na ně budeme vzpomínat.
Pro letošní rok 2015 jsme si připravili hru KONTROLA V MĚSTĚ KOCOUROVĚ ANEB JEDEN ZA VŠECHNY A VŠICHNI ZA JEDNOHO od Jiřího M. Šimka. Tato komedie nás zavede do městečka, kam na radnici přijede nečekaná kontrola. Jak se s touto situací vypořádají měští radní a také jejich manželky a co vše budou muset podniknout, aby vše dopadlo dobře, se nechte překvapit. Hra Vás jistě pobaví a naplní dobrou náladou.
Představení jsou plánovaná na tyto dny:
27. a 28. března a také v neděli 5. dubna 2015
Těšíme na Vás
                         Ivona Jirsová Spolek divadelních ochotníků Vrchlický v Častrově

15.04.2013
aktuality_289.jpg

Skončilo jedno z nejúspěšněnjších divadelních představení častrovských ochotníků. Příznivci amatérského divadla čtyřikrát napnili sál kulturního domu a po několikanásobném "vytleskávání" spokojeni odcházeli. Děkujeme za radost, kterou jsme prožili   

komedie „DARMOŠLAPKY“ aneb „REPETE HOŠI“
02.04.2013

Vážení spoluobčané,

Spolek divadelních ochotníků Vrchlický si pro Vás připravil na 19.4., 20.4.,  26.4. a 27.4. vždy od 19:30 v Kulturním domě v Častrově divadelní komedii „DARMOŠLAPKY“ aneb „REPETE HOŠI“ od Zdeňka Hovorky.

Komedie se odehrává na zanedbaném statku zanedbaného Pamfila Guasparrula. Milostné bláznovství ve dvou dějstvích s mírně lechtivým podtextem Vám možná bude připomínat i současnou dobu, ale je to pouze shoda náhod.

Hezké pobavení, Vám divákům, přejí všichni aktéři divadelní komedie.

Historie Spolku divadelních ochotníků Vrchlický
01.01.2010
obrázek k článku: Historie Spolku divadelních ochotníků Vrchlický

Ochotnické divadlo má v obci bohatou tradici, sahající až do konce 19. století. Již v roce 1888, k oslavě 40. výročí nastolení jeho veličenstva císaře rakousko - uherského Františka Josefa I., sehrála 1. prosince častrovská školní mládež v hostinci v pivovaře za vedení p. ř. uč. Jana Kašpara divadelní hru Františka Pravdy "Svatý Mikuláš". Čistý výnos 28 zlatých byl věnován na zřízení školního praporu. Školní prapor byl vysvěcen o následujících vánočních svátcích.
V červenci r. 1907 skupina místní mládeže za vedení Františka Knota sehrála divadelní představení hry "Honza v zakletém zámku". Hrálo se na improvizovaném jevišti v hostinci u Metzlů, které se po představení rozbouralo, a při hudbě, která vyhrávala i o přestávkách představení, se pokračovalo v taneční zábavě. Výtěžek 10 zl. 20 kr. věnovali pořadatelé na místní chudé. I v dalších letech to byla převážně mládež, Hasičský spolek a jiní, kteří hrávali divadla na provizorních jevištích v místních hostincích.
V roce 1920 byl v obci založen Spolek divadelních ochotníků "Vrchlický". Tento hrával často i několik her v roce v hostinci "Na Poště". Prvním představením uvedeným častrovskými ochotníky v režii Emanuela Snížka byla v r. 1920 hra "Bujná krev". V letech 1938- 39 bylo zřízeno stálé jeviště v Dolním hostinci u Kyselů, na kterém byla začátkem dubna 1940 sehrána první hra "Václav Hrobčický z Hrobčic", v režii Štěpána Pokorného.
V dalších letech v období válečném a poválečném byla ochotnická aktivita největší, hrávalo se i několik her v roce. Své místo na jevišti měly i hry sehrané místní školní mládeží a dále besídky k Svátku matek, 28. říjnu apod.
Činnost spolku byla přerušena v roce 1948, kdy byl tento rozhodnutím ONV v Kamenici nad Lipou zrušen. Ochotnické divadlo však v Častrově nezaniklo. Po krátké přestávce se v r. 1954 opět hraje pod hlavičkou Svazu mládeže, později pod Kulturním klubem JZD. Po stagnaci v letech 1969 - 74 a 1978 - 87 dochází v roce 1987 k otevření nového kulturního domu a obnovený ochotnický spolek uvádí opět každoročně jedno až dvě představení na prostorném jevišti tohoto krásného zařízení. Spolek divadelních ochotníků "Vrchlický" stál vždy v čele častrovské kultury, jeho herci sehráli velkou řadu divadelních představení a starali se i o zlepšení stavu obce.

Spolek divadelních ochotníků Vrchlický Častrov
01.01.2009
 
 

Divadelní sezona skončila

Častrov, červen 2011

Nastupují první letní dny a můžeme říci, že divadelní sezóna častrovských ochotnků skončila. V půli května definitivně uklidili kulisy a sbalili všechny rekvizity. V letošnm roce si ochotníci připravili hru od Oty Zelenky s názvem Košilka. Všichni si jistě vzpomenou na povedenou rodinku, kde se vše snažila řídit Johanka Nováková. Do jejího počínání vstupovaly se svými snahami i další postavy a tím vznikaly mnohdy humorné situace. Tato hra sehrána v premiéře 15. dubna a pak následně 16. dubna a o Velikonocích 23. dubna a 24. dubna v Kulturním domě v Častrově. Tyto čtyři přestavení shlédlo přes 700 diváků. Věříme, že byli spokojeni a odnesli si pěkné zážitky. Tímto ovšem počínání ochotnků neskončilo. 14. května podnikli výjezdní vystoupení v Kulturním domě ve Věžné. Již tradičně nás přivítal plný sál diváků, který nás provázel potleskem. Domnívám se, že naši ochotníci zde zanechali velmi dobrý dojem. Ještě jsme měli vystupovat v Popelíně, ale z důvodů malé scény jsme zde nehráli. Divadelní sezóna – to nejsou pouze představení, ale dlouhé chvíle zkoušení a příprav. Již od října jsme se scházeli. Nejprve pročítali scénař a poté zkoušeli na jevišti. Následovala příprava scény, výběr kostýmů a rekvizit.  Samozřejmně se musela vybrat i vhodná doprovodná hudba. Konečný výsledek snažení častrovských ochotníků muste zhodnotit  Vy sami. Chtěl bych poděkovat režisérům panu Františku Čekalovi a panu  Ladislavu Kněžinkovi za jejich trpělivost a dobré rady. Celému realizačnímu týmu za jejich snahu a vytvoření přirozeného prostředí a nápovědě za jejich hlas. Pochvalu zaslouží naše maskérka. Největší dík patří samotným hercům za jejich ochotu a volný čas nejen na zkouškách, ale i při učení textu. Vždyť oni dělali maximum, aby udělali lidem radost a přinesli jim kus zábavy.

Ještě jednou velký dík vážení kamarádi

                                                        Váš profesor Ludvík Vácha alias Ing. Jan Fuxa

  

Dovolte, abych Vás v krátkosti seznámil s činností Spolku divadelních ochotníků Vrchlický v Častrově.

Navázali jsme na novodobou tradici veseloher a nastudovali hru Kouzelný hrnec vodníka Čochtana. Na motivy známé zpěvohry Divotvorný hrnec od Jana Wericha ji pro nás upravila Jaroslava Peroutková, od které jsme loni (2009) nastudovali veselohru Čertovy zlaté vlasy. Myslím, že se podařilo docela slušně navázat na tradici divadla, o čemž svědčí hojná divácká účast. Do budoucna se budeme snažit dále rozvíjet a zdokonalovat naše postavení na kulturní scéně.

Do kulturního dění v naší obci zasahují další aktivity spolku. Patří sem spolupráce s častrovskými ženami, při které společně připravujeme Pohádkový les pro děti. Obnovená tradice masopustního průvodu je dalším naším přínosem. K poslední akci letošního roku patří retrospektivní scénka, kterou jsme sehráli 15. května při setkání častrovských rodáků před naší školou. 

Vizí do budoucna je obnovení divadelních plesů, na kterých je příležitost setkání příznivců divadla všech generací. 

Jsem velice potěšen, že se našla parta lidí, díky které se podařilo udržet činnost častrovských ochotníků. Snahou spolku je, aby jeho činnost pokračovala a stále se rozšiřovaly naše řady. Proto vyzývám příznivce tohoto žánru umění aby se k nám přidali. 

Za divadelní spolek režisér Ladislav Hanuš, 2010