obrázek k článku: Ctibořská pouť a oslava 130 let SDH

Letošní ctibořská pouť proběhla velkolepě. Svým obsahem se zařadila mezi výzmanné události v širokém okolí.

V neděli 27. května 2018 se ve Ctiboři odehrálo pouťové - hudební odpoledne, jehož součástí byla také oslava 130. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Ctiboři. Slavnost zahájil P. Václav Šika poutní mší svatou v kapli Nejsvětější Trojice. Průvodce a organizátor dne Jaromír Doležal poznamenal, že návštěvníky čekají mnohá překvapení. Jedno z nich bylo opětovné spuštění historické stříkačky z Jakubína, jejíž vznik se datuje v roce 1910. Doprovodný program zahrnoval ukázky techniky hasičů veteránů i současné techniky.

Hlavními hosty bylo hudební těleso Big Band Biskupská (Praha) dirigentem, ctibořským rodákem Milanem Tolknerem a hostujícím zpěvákem Tomášem Savkou. V závěru odpoledne vystupili muzikanti Libkovanky se zvými zpěvačkami.

28.06.2017
obrázek k článku: Častrovští hasiči

První již tradiční činností od začátku roku 2017 bylo pořádání hasičského plesu. Ples se konal 4. února pod taktovkou Martina Vaverky. Předtančení předvedli žáci Základní školy z Počátek. Ples se vydařil, návštěvnost byla velmi dobrá.

30. dubna jsme společně s častrovskými ženami organizovali zábavné odpoledne a večer pro děti Pohádkový les tentokrát na motivy pohádek z mechu a kapradí spojené s pálením čarodějnic. Občerstvení a dohled nad hořící hranicí zajistili hasiči.

12. května se družstvo mužů zúčastnilo okrskové soutěže v Počátkách. Vybojovali čtvrté místo z šesti družstev.

27. května častrovský sbor pořádal na hřišti soutěž o pohár starosty SDH. Soutěže se zúčastnilo 5 družstev mužů, 3 družstva žen a 2 družstva veteránů. Cvičil se hasičský sport. Naši muži se umístili na druhém místě za družstvem B z Počátek. Ženy obsadily také druhé místo za ženami z Počátek. Veteráni z nemocnice Pelhřimov předvedli ukázku s historickou stříkačkou 8. Častrovští veteráni útočili s jakubínskou stříkačkou MÁRA z roku 1942. Pro technickou závadu se útok nezdařil. Dále byla předvedena ukázka staršího stylu útoku hrbáč v podání starších hasičů z Častrova. V zábavné soutěži pivní štafeta naši muži i ženy přemožitele nenašli a zlaté půllitry zůstaly doma.

Další akcí, na které jsme se pořadatelsky podíleli, byl závod motorobotů PF 62 ve Ctiboři 24. června.

Všichni jsme zde prožili příjemné odpoledne a večer.

Na závěr bych chtěl všem, kteří hasiče podporují i svou účastí na akcích pořádaných sborem poděkovat.

Radek Švácha

Hasiči okrsku jednali v Častrově
15.01.2016
obrázek k článku: Hasiči okrsku jednali v Častrově

Na své valné hromadě se v pátek 15. 1. 2016 sešli v častrovském kulturním domě hasiči okrsku Počátky. Zástupci jednotlivých sborů okrsku s představiteli svých obcí společně projednali důležité události, které se odehrály v uplynulém roce a stanovili si plán činnosti na rok 2016.

Na valné hromadě přivítal všechny přítomné starosta okrsku SDH František Syrovátka. Seznámil je s programem jednání. Poté vystoupili starostové jednotlivých sborů okrsku a představili zprávy o činnosti za rok 2015. Za přítomné sbory to byli pánové Jaromír Doležal ze Ctiboře, Petr Němec z Častrova, František Červenka z Metánova, Drahoslav Kadlec z Počátek, Zdeňka Hanzálková z Polesí, Ladislav Drahozal ze Stojčína a František Peroutka z Veselé. Zástupci sborů z Bělé a Pelce na valnou hromadu nepřijeli. Činnost celého okrsku zhodnitil F. Syrovátka. Představil i plán činnosti na rok 2016.

V diskusi vystoupili přítomní zástupci obcí. Poděkovali hasičům za jejich práci, která má ve většině případů pozitivní dopad do celé obce či města, slouží a pomáhá všem občanům. Hovořilo se také o hasičských soutěžích, které pravidelně v obcích probíhají. Starostka Jana Houšková dodala, "Soutěž je klání a také zábava. Její úroveň je dána vaší chutí soupeřit mezi sebou a přitom se i pobavit."

Závěrečná část setkání hasičů okrsku Počátky s představiteli obcí se nesla ve společenském duchu.

Vážení čtenáři,

dovolte mi abych shrnul činnost SDH od začátku roku 2015.
Koncem ledna byl velitel zásahové jednotky Karel Švácha a jeho zástupce Karel Žižka na školení velitelů v hasičské zbrojnici v Pelhřimově.
V pátek 13. února se konala Výroční valná hromada okrsku Počátky v hostinci ve Veselé. Proběhly zde volby okrskového výboru a volba starosty okrsku. Ve funkci starosty okrsku Počátky nahradil Františka Čekala z Častrova František Syrovátka z Počátek.
28. února naši hasiči pořádali hasičský ples. K tanci a poslechu hrála kapela Proxima s kapelníkem Vladimírem Voplakalem.Předtančení provedli žáci Základní školy Počátky. Ples byl hodnocen kladně, návštěvnost plesu byla dobrá.
24. dubna se konalo okrskové námětové cvičení v Častrově. Cvičila se dálková doprava vody. Vodu jsme dopravovali z rybníka Dvouhrázník ke kolně na slámu v objektu zemědělského družstva.Cvičení mělo prověřit schopnost zásahu hasičských stříkaček, osob i velitelů. Cvičení se zúčastnila družstva z Počátek, Polesí, Bělé Veselé, Stojčína, Ctiboře, Metánova a Častrova. Námětové cvičení bylo hodnoceno kladně.
30. dubna naši členové pomohli častrovským ženám uspořádat pro děti zábavné odpoledne spojené s tradičním pálením čarodějnic u Louvaru. Byl zde postaven náš stan ve kterém si mohli návštěvníci posedět a občerstvit se.
9. května jsme pomohli obci uspořádat setkání častrovských rodáků. Členové sboru stáli čestnou stráž u pomníku a kladli věnce k pomníkům padlým ve světových válkách.
16. května se konala na častrovském hřišti soutěž požárních družstev o pohár starosty SDH Častrov a soutěž o pohár k výročí 125 let založení SDH Častrov. Soutěží se zúčastnila družstva z Počátek, Polesí, Veselé, Libkovi Vody a Častrova. V soutěži o pohár starosty SDH Častrov v kategorii muži 1. místo obsadilo družstvo z Libkovy Vody, 2. místo Polesí, 3. místo Počátky, 4. místo Častrov, 5. místo Veselá. V soutěži k výročí 125 let založení SDH Častrov v kategorii muži zvítězilo družstvo z Počátek. V kategorii ženy soutěžila družstva z Počátek a Častrova. V soutěži o pohár starosty SDH 1. místo obsadily ženy z Počátek, 2. místo ženy z Častrova. V soutěži o pohár k výročí 125 let založení SDH Častrov zvítězily ženy z Častrova. Dále následovaly ukázky útoků veteránů, které předvedli veteráni z nemocnice Pelhřimov, Ctiboře a Častrova. Všechny ukázky byly zdařilé, časy a pořadí je složité určit, protože každý má jinou stříkačku o různém výkonu. Je hezké, že takto stará technika je udržovaná a funguje. Častrovští veteráni soutěží s jakubínskou stříkačkou které je letos 73 let. V zábavné soutěži pivní štafeta zvítězili muži i ženy z Častrova. Na pergole proběhla projekce hokejového utkání MS Česká republika - Kanada. Výsledek 0 - 2 nás nepotěšil.
22. května naši muži soutěžili na okrskové soutěži ve Veselé. S časem 19:72 soutěž vyhráli. Pořádající Veselá ceny pro vítěze ani diplomy nezajistila, tak nebylo oč soutěžit.
Na závěr bych chtěl dětem popřát pěkné vysvědčení a prázdniny, nám dospělým příjemně prožitou dovolenou.