Obec Častrov - oficiální web obce

Menu
úvodní strana

Obec Častrov
oficiální web obce


  • banner záhlaví
  • banner záhlaví
  • banner záhlaví
  • banner záhlaví

Přístupnost
Změnit kontrast
Zvětšit Font
Zmenšit Font

Květen 2023
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        


Sledujte nás na FaceBooku


hasiči Metánov

Retro v Metánově
13.02.2017
obrázek k článku: Retro v Metánově

Besedu nad retro fotkami uspořádali hasiči z Metánova.  Ve společenské místnosti panovala dobrá nálada a bylo na co vzpomínat. Naše poděkování patří dříve narozeným spoluobčanům, kteří nám pomohli některé nejasnosti upřesnit.

Za SDH: F. Červenka, foto: Miroslav Němec Ing.

28.06.2014

Metánov, 28. června 2014

120. výročí vzniku hasičského sboru si připomněli v Metánově. Jednotky z okolních sborů předvedly svou akce schopnost.  

Na pozvání metánovských hasičů se do Metánova sjely jednotky okolních sborů z Častrova, Veselé, Polesí, Bělé a Počátek a konalo se námětové cvičení. Společně pak předvedly zásah při zdolávání ohně s dálkovou dopravou vody.

Starosta místního sboru František Červenka spolu se starostou hasičského okrsku Františkem Čekalem vyhodnotili námětové cvičení. František Čekal vyjádřil radost nad tím, že se v průběhu cvičení nepřihodilo nic nepředvídaného. Metánovský pamětník a historik Josef Zeman s přehledem pohovořil o historii sboru a připomněl některé události, které se odehrály. "V roce vzniku sboru 1894 žilo v Metánově kolem 400 lidí. Do sboru se přihlásilo 22 členů. Byli přijímáni ti, kteří se skutečně pro hasičskou věc chtěli obětovat," zdůraznil J. Zeman. Také připomněl, že v prvním roce působení zakoupila obec hasičům čtyřkolovou ruční stříkačku a další potřebnou výstroj. Před založením sboru totiž obec vlastnila pouze dvě ruční stříkačky, 2 háky, 4 žebříky a možná i jiné prostředky. Nejsou však o nich žádné jiné záznamy. V kronice obce se o SDH píše, že prvního požáru se činně sbor zúčastnil 11. června 1894 ve Stranné, kde hořela usedlost čp. 12.  Poslední požár, na kterém hasiči zasahovali, vypukl z 10. na 11. dubna 2002. Shořela tehdy kolna se slámou u kravína v Metánově. Žhář byl v krátké době dopaden.

"Na hasiče je vždy spolehnutí," řekla ve svém pozdravu starostka obce Jana Houšková. Pochválila hasiče za jejich připravenost pomáhat v dobách zlých stejně jako ochotu pomoci organizovat společenské akce ve chvílích odpočinku. 

„Jako jeden ze zasahujících hasičů u posledního metánovského požáru v dubnu roku 2002 si přeji, aby to byl na dlouhou dobu v našem okolí požár poslední,“ řekl František Červenka. Poděkoval hasičům i spoluobčanům, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na přípravě sobotního odpoledne a věnovali svůj volný čas k jeho zdárnému průběhu. Také poděkoval obci za opravu zbrojnice.

Z činnosti SDH Metánov
12.12.2013
obrázek k článku: Z činnosti SDH Metánov

Z činnosti SDH Metánov v roce 2013

V Metánově je Sbor dobrovolných hasičů v současné době jedinou organizovanou skupinou. Jeho vznik se datuje od roku 1894.

 

Činnost SDH Metánov je různorodá. Po celý rok se členové snaží udržovat hasičskou techniku v dobrém a zásahu schopném stavu. V letošním roce jsme stříkačku vyzkoušeli hned několikrát a to nejen při běžné zkoušce, ale i při námětovém cvičení ve Ctiboři, dále při čerpání vody ze sklepa kravína po červnových povodních. V listopadu byla použitá k vysátí vody z nádrže za Salavovi. V zimních měsících hasiči plánují nádrž vyčistit a upravit její okolí.

 

Z další činnosti to byl sběr železného šrotu, dohled nad průběhem pálení čarodějnic.

 

Během roku pro členy, rodinné příslušníky, ale i pro ostatní obyvatele obce hasiči připravili masopustní a letní posezení s harmonikou a oslavu MDŽ.

 

V loňském roce si členové SDH pronajali rybník Šejb. V jarních měsících vyřezali keře na hrázi. Plocha rybníka byla po zimním období bez vody. V jarních měsících rybník osadili rybami. Historicky první výlov SDH se uskutečnil 12. října 2013. V dřívějších letech se do Šejba chodili koupat lidé z Metánova. To už bohužel dobře čtvrt století neplatí. K rybníku přidávám ještě jednu informaci. Už naši dědové říkávali, že pokud byl Šejb přes zimu vypuštěný, měli lidé v  Metánově nedostatek vody ve studních. Tento nemilý jev byl vyřešen výstavbou obecního vodovodu. Podrobnější hodnocení vlastní činnosti sboru proběhne na Výroční valné hromadě, která se v metánovské škole uskuteční 14. 12. 2013.

František Červenka, starosta SDH Metánov
 
01.01.2010

SDH Metánov

V Metánově se v pátek 8. 1. 2010 konala Výroční valná hromada hasičů. Starostou SDH byl zvolen František Červenka.
Josef Zeman, který byl starostou metánovských hasičů více jak třicet roků, byl zvolen jednatelem sboru.

František Č e r v e n k a